Olvadu caurlaidības pārbaude

Kas ir laparoskopiska olvadu caurlaidības pārbaude?

Laproskopiska olvadu caurlaidības pārbaude ir izmeklēšanas veids, kas nepieciešama pacientēm ar neizskaidrojamu neauglību. Tās laikā tiek izvērtēts olvadu stāvoklis, novietojums un izskats kā arī to spēja caurlaist krāsvielu. Papildus olvadiem tiek izvērtēts viss vēdera dobums – tā orgāni un vēderplēve. Šī izmeklējuma lielākā priekšrocība ir tā, ka tās laikā iespējams ne tikai konstatēt, bet uzreiz arī koriģēt atrasto patoloģiju, piemēram, saaugumus vai endometriozi, kas ambulatoru izmeklējumu laikā nav konstatējami, bet var būt kā neauglības iemesls.

Sagatavošanās izmeklējumam un kad to vēlams veikt

 • Diagnostiksu laparoskopiju vislabāk veikt pēc mēnešreizēm. Mēnešreižu laikā izmeklēšanu veikt nav ieteicams.
 • Pacientei klīnikā jāierodas tukšā dūšā – pirms operācijas nedrīkst ēst vismaz 6 stundas, un dzert vismaz 4 stundas. Precīzu ierašanās laiku Jums norādīs pieraksta brīdī.

Nepieciešamie izmeklējumi un nosūtījumi pacientēm, kam plānota laparoskopiska olvadu caurlaidības pārbaude

 • Ginekologa nosūtījums (vēlams ar ginekoloģiskās sonogrāfijas attēliem)
 • Asins analīze: Pilna asins aina, asins grupa, Rh faktors, anti eritrocitārās antivielas, glikoze, APTL + protrombīna laiks (INR), urea, kreatinīns, ASAT, ALAT, bilirubīns, urīna analīze, Anti HCV, HBsAg, RPR, TPHA, HIV (analīžu nosūtījumu var izsniegt ģimenes ārsts vai ginekologs)
 • Elektrokardiogramma ar slēdzienu
 • Plaušu rentgenogramma
 • Covid analīze (jautāt vai nepieciešama pieraksta brīdī)

Kā norit laparoskopiska olvadu caurlaidības pārbaude?

Laparoskopiska olvadu caurlaidības pārbaude tiek veikta vispārējā narkozē, kuras laikā pacients ir pilnībā aizmidzis. Laparoskopiskās diagnostikas laikā vēderā tiek izveidoti 3 mazi griezieni (~5mm gari) caur kuriem vēdera dobumā ievada kameru un darba instrumentus. Šāda veida diagnostiskās operācijas lielākā priekšrocība ir tā, ka iespējams gan pārbaudīt olvadu caurlaidību, gan likvidēt konstatētu patoloģiju, kas var būt kā iespējamais neauglības iemesls. Olvadu caurlaidības pārbaude šajā gadījumā ir tieša pārbaude – mēs redzam šķidruma izplūšanu vēdera dobumā. Tieša izvērtēšana ļauj saprast ne tikai to vai olvadi ir caurlaidīgi, bet arī to vai tie atrodas anatomiski pareizā pozīcīja un nav fiksēti kādos saaugumos, kas var traucēt iestāties grūtniecībai. Pirms operācijas ārsts Jums veiks sonogrāfijas izmeklējumu, kā arī pārrunās riskus un citu iespējamo manipulāciju ieguvumus, kas varētu būt jāveic operācijas laikā.

Citas koriģējošas operācijas, ko iespējams veikt olvadu caurlaidības pārbaudes laikā:

 • Saaugumu pārdalīšanu
 • Olvadu atbrīvošanu un caurlaidības atjaunošanu (caurlaidības atjaunošanas iespējamība un vai to būtu vēlams darīt iespējams saprast operācijas laikā)
 • Bojāta olvada izņemšana
 • Nelielu endomteriozes perēkļu ekscīzija (plašas endometriozes ekscīzijas operācija jāplāno atsevišķi – tās nepieciešamību iespējams paredzēt ginekoloģiskās sonogrāfijas laikā)
 • Diagnostisku laparoskopiju iespējams apvienot ar diagnostisku histeroskopiju ja ir aizdomas par dzemdes dobuma patoloģiju

Atlabšana pēc operācijas

Atkarībā no operācijas apjoma un diennakts laika kad operācija veikta, paciente var doties mājās tajā pašā vai nākamajā dienā.

Pēc operācijas vēlams mierīgs režīms 48-72 stundas. Vieglas ikdienas aktivitātes var atsākt nākamajā dienā pēc operācijas. Sportošanu un citas intensīvākas aktivitātes var atsākt 1-2 nedēļas pēc operācijas. 2 nedēļas jāatturas no dzimumdzīves, peldēšanas, vannu un pirts apmeklējuma. Sīkākas rekomendācijas tiek sniegtas pirms pacientes izrakstīšanas mājās.

Operācijas izmaksas

Diagnostiskas laparoskopijas un olvadu caurlaidības pārbaudes cena ir 1100 Eur (iekļauta ārsta konsultācija, anestēzija, operācija, olvadu caurlaidības pārbaude, medikamenti, uzturēšanās dienas stacionārā).

Operācijas izmaksas var mainīties atkarībā no atradnes un nepieciešamības veikt papildus manipulācijas tās laikā. Papildus operāciju (endometriozes ekscīzijas, saaugumu pārdalīšanas u.c.) iespējamība un nepieciešamība, ka tāda būs jāveic, tiek pārrunāta pirms operācijas.

Pierakstīties uz laparoskopisku olvadu caurlaidības pārbaudi

Pierakstīties uz laparoskopisku olvadu caurlaidības pārbaudi iespējams zvanot pa tālruni 27835618 vai info@jvklinika.lv

Pirmreizēja vizīte klīnikā, ja Jūsu ārsts ieteicis veikt šādu izmeklējumu, nav nepieciešama. Konsultācija ar operējošo ginekologu tiks sniegta pirms paredzētās operācijas.

Citi raksti:

Endometriozes sonogrāfiska diagnostika.

Endometriozes diagnostika – ginekoloģiskā sonogrāfija.

Šobrīd labākā no pieejamajām neinvazīvajām diagnostikas metodēm ir ginekoloģiskā sonogrāfija, kas diemžēl pacientu acīs ne vienmēr ir kā labākā un uzticamākā metode. Šāda neticība bieži atklājas, ja vizītes laikā tiek atrasti dziļie perēkļi zarnā vai kādās citās iegurņa struktūras, bet pacientes ir izbrīnītas, jo sonogrāfija taisīta vairākas reizes gadā, bet nekas tāds nav redzēts. Te rodas jautājums – kāpēc? Vienkāršā atbilde ir – specializācija endometriozes diagnostikā un ārstēšanā.