Ginekoloģija un dzemdniecība ir ķirurģiska specialitāte, kurā, papildus teorētiskām zināšanām, jāapgūst dažādu operāciju tehnikas. Lai arī liela daļa no tām aprakstīta grāmatās un skatāma video formātā, īpaši svarīgu lomu to apguvē sniedz pieredzējušu kolēģu sniegtie triki un padomi (“tricks and tips”). Pateicoties mana skolotāja – Dr. Jura Vītola vairāk kā 25 gadus uzkrātajai ginekoloģiskās endoskopijas pieredzei, daudzus no tiem, esmu apguvis tepat Latvijā.
Un tomēr, lai arī mūsu klīnikas ikdienas darbā varu iemācīties daudz un vērtīgu zināšanu, jau ilgāku laiku vēlējos doties praksē uz kādu ārvalstu klīniku. Jau uzkrātās zināšanu bagāžas dēļ jebkura klīnika, kā prakses galamērķis nederēja. Lai uzzinātu kaut ko jaunu, bija jāmeklē centrs ar iespējami lielāko pieredzi. Tā par savu galamērķi izvēlējos vieno no vecākajiem un prestižākajiem ginekoloģiskās endoskopijas centriem Eiropā, kas atrodas Klermonferānā, Francijā.
Par mērķiem izvirzīju, pirmkārt zināšanu papildināšanu par endometriozes, it īpaši dziļās endometriozes, laparoskopisku ārstēšanu. Otrkārt, vēlējos uzlabot savas iegurņa orgānu noslīdējumu ārstēšanas prasmes. Šādu mērķu vadīts sapratu, ka Klermonferānas centra daudzu gadu garumā uzkrātā pieredze, varētu būt lielisks papildinājums jau no Dr. Jura Vītola iegūtajām zināšanām un prasmēm.
Prakses laikā spilgtus iespaidus guvu, pateicoties profesora Mišela Kanisa (Michel Canis) operācijām. Viņš ar prieku iesaistījās diskusijās, kā arī laipni dalījās ar sava darba mūža laikā apgūtajiem trikiem un padomiem man tuvajā endometriozes ārstēšanā. Profesors Kanis ir viens no pasaules endometriozes biedrības dibinātājiem, kas gan savu zinātnisko, gan ķirurģisko ceļu jau vairāk kā 30 gadus velta tieši šīs saslimšanas izprašanai un ķirurģiskas ārstēšanas pilnveidošanai. Redzot un piedaloties viņa operācijās, ieguvu pārliecību, ka klīnikas darbā esam uz pareizā ceļa, veicot mērķtiecīgu visu endometriozes perēkļu ekscīziju, kas ir pamatota un ļoti vēlama labākā ārstēšanas rezultāta sasniegšanai.
Jaunas metodes iepazinu profesora Revaza Bočorišvilli (Revaz Botchorishvili) iegurņa orgānu noslīdējuma laparoskopiskās operācijās. Viņš vienmēr ir informēts par jaunākajiem pētījumiem un vienmēr meklē piemērotākās metodes katra pacienta vajadzībām. Pateicoties profesoram Bočorišvili ieguvu atbildes uz iepriekš sev klusībā uzdotiem jautājumiem. Tieši viņa iedrošinājuma dēļ, šobrīd visas laparoskopiskās operācijas cenšamies veikt ar pēc iespējas zemāku intraabdominālo spiedienu, lai mazinātu pēcoperācijas sāpes un samazinātu laiku līdz pilnīgai atlabšanai.
Paralēli jau minētājiem speciālistiem, varēju būt klāt profesora Nikolā Burdela (Nicola Bourdel), Benuā Rabišonga (Benoit Rabischong) un Žaka Pulī (Jack Pouly) operācijās. Tāpat bija liels prieks vērot un sadarboties ar jauno un daudzsološu ginekoloģiskās endoskopijas paaudzi.
Ar jaunākajiem kolēģiem pēc darba klīnikā devāmies uz endoskopiskās ķirurģijas apmācības centru, kur pilnveidojām savas laparoskopiskās šūšanas prasmes gan uz dažādiem sintētiskiem, gan dzīvnieku modeļiem, kas apmācības procesu maksimāli pietuvina realitātei. Šajā centrā regulāri tiek rīkotas lekcijas un praktiskās apmācības gan Francijas, gan ārvalstu grupām. Interesanti, ka Francijas ginekoloģijas rezidentiem vismaz reizi rezidentūras laikā, jādodas tieši uz Klermonferānu, lai veiktu teorētisko un praktisko apmācību ginekoloģiskajā endoskopijā. Tā kā jau iepriekš biju nokārtojis GESEA (Gynaecological Endoscopic Surgical Education and Assessment) 1. un 2.līmeņu eksāmenus, man tika dota iespēja nostāties otrā galda pusē un piedalīties rezidentu, kā arī ārzemju viesu eksaminācijas procesā.
Divu mēnešu laikā ieguvu daudz jaunu iespaidu, gan piedaloties dažādās ginekoloģiskās endoskopijas operācijas, gan iepazīstot jaunus kolēģus un diskutējot par mums aktuālām medicīnas tēmām. Bet vai uzzināju kaut ko jaunu un nebijušu, ko nevarētu iegūt no sava mentora Latvijā? Reizēm mācību procesā rodas šaubas un nākas pašam sev uzdot jautājumus vai tas, ko mēs darām, vispār ir nepieciešams. Varbūt mūsdienu risinājums dažādām ginekoloģiskām saslimšanām ir kādā īpaša tabletīte? Lielākais ieguvums šo divu mēnešu laikā bija pārliecība, ka endoskopiskā ķirurģija ieņem ļoti svarīgu lomu un visticamāk pagaidām ir pareizā diagnostikas un ārstēšanas atbilde endometriozes, miomu, noslīdējumu, noteiktu ginekoloģisku vēžu un citu ginekoloģisku saslimšanu gadījumā. Lai arī lielāko daļu zināšanu un prasmju jau biju apguvis tepat Latvijā, Klermonferānā tās nostiprināju, kā arī dažus trikus un padomus pārvedu mājās, lai tos ieviestu ikdienas darbā un vēl vairāk uzlabotu pacientu aprūpi.
Redzētais Klermonferānā motivē, turpināt iesākto darbu un virzīties pretī saviem mērķiem. Neatkarīgi no jau esošajām zināšanām un prasmēm, vienmēr ir jāturpina pilnveidoties. Bet tāda ir kvalitatīva medicīna – dinamiska, prasīga, vienmēr pretī jauniem mērķiem un sasniegumiem.
À votre santé!
(“Uz Jūsu veselību!” no franču val.)